Blog içi arama

25 Nisan 2009 Cumartesi

temelmuzikegitimi.comBu metot 2003-2007 yılları arasında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) ve Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü'nde (BÜFK) yapılan temel müzik eğitimi çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bu çalışmalar için hazırlanan materyaller ve çalışmalarda sözel olarak aktarılan bilgiler yazıya döküldü.

Bu metodun hedefi müziğe yeni başlayan insanlara bilinmesi gereken temel bilgileri kazandırmaktır. Bunu yaparken şimdiye kadarki birikimimiz sonucunda klasik batı müziği eğitimini temel aldık. Ancak bu tek taraflı yaklaşımın eksik olduğunu düşünüyoruz. Yaşadığımız coğrafyadaki müzikal kültürü düşündüğümüzde temel müzik eğitiminin makamsal müzik eğitimiyle beraber verilmesi hedef olmalıdır. Biz bazı konularda karşılaştırmayı temel alan bir yöntem izleyerek bu sorunu aşmaya çalıştık. Bu metodu kullanan insanlara tavsiyemiz eş zamanlı olarak temel makam eğitimi de almalarıdır.

Hiç yorum yok:

" Bir şey yapmaya ve o konuda küçük bir adım atmaya karar veriyorsunuz. Aniden, o küçük adım bir rüzğara dönüşüyor, büyüyor,hızlanıyor ve sizi asla geriye dönüş imkanı olmayan yerlere götürüyor... Böylesine bir olasılığı her an düşleyebilir, hatta öngörebilirsiniz de, fakat yaratılan rüzğarın daha ne kadar büyüyebileceğini hiç kestiremezsiniz."